דודי שמש

דוד שמש

דוד שמש הוא גוף חימום אשר משתמש באנרגיה סולארית (כלומר מהשמש) על מנת לחמם מים. בדוד זה ניתן להשתמש בתעשייה או בבית וכן בשימושים נוספים. דודי שמש הינם נפוצים מאוד בארץ, בעיקר במשך חודשי הקיץ.

דוד השמש מורכב מכמה חלקים – גוף החימום, מיכל המים, קולטני השמש וכן ארבעה צינורות (להלן: "הצנרת").

מיכל המים הוא בדרך כלל בצורת גליל מוארך עשוי פלדה ועמיד בפני לחץ מים. סביבו יש גליל פח (זהו החלק החיצוני אשר ניתן לראות), ובין השכבות הללו יש חומר בידוד תרמי. חלקו הפנימי, העשוי פלדה, מצופה בחומר מבודד – זאת על מנת שלא תיווצר חלודה. לרוב, הגליל כולו מצופה בצבע, נירוסטה או אמייל. צינור יציאת המים ממוקם בחלקו העליון של הדוד.

קולטן השמש מותקן, בדרך כלל, על גג הבית או במקום אחר אשר נחשף לשמש באופן ישיר, וכן בשיפוע לשם חשיפה מירבית. הקולטן עצמו הינו תיבה מלבנית העשויה רובה ממתכת – פרט לדופנה הקדמית, אשר עשויה מזכוכית או פלסטיק שקוף. בתוך קולטן השמש עובר צינור מים בצבע שחור, ומאחוריו לוח פח צבוע בשחור – תפקידו להוליך את החום הנוצר מבליעת קרני שמש שלא נבלעות בדופן הקדמית. באיזורים שפחות נחשפים לשמש נהוג להתקין קולטן זכוכית עם דופן כפולה.

גוף החימום הוא בעצם צינורית עשויה נחושת או נירוסטה. קוטרה כ-8 מ"מ. בתוכה יש אבקה דחוסה ומבודדת, שמטרתה להפריד בין הצינורית לבין חוט להט בצורת ספירלה שנמצא בתוכה. בקצוות החוט מותקנים ראשי הברגה המחוברים לקצוות מוליכים – אותם מחברים לכבלים של הדוד. רוב גופי החימום כיום באים במגע עם המים (גופי חימום טבולים).

נוסף לכל החלקים הללו, כל דוד שמש סטנדרטי כולל ארבעה צינורות – שניים מעבירים מים קרים ושניים מעבירים מים חמים:

  1. צינור הזנה ראשית: מעביר מים קרים ממערכת המים הכללית אל הדוד עצמו.
  2. צינור מים קרים: מעביר גם הוא מים קרים – מהדוד אל תחתית הקולטנים.
  3. צינור מים חמים: מעביר מים חמים מהקולטנים אל הדוד.
  4. צינור אספקה ראשית: מעביר את המים החמים מהדוד אל מערכת המים הביתית.

לארבעת הצינורות הללו מתווסף בתחתית הדוד צינור פריקת לחץ – תפקידו לווסת את הלחץ שנוצר מהחום הפנימי, על מנת שהדוד לא יתפוצץ.

 

מלאו פרטים וקבלו
הצעת מחיר לדודי שמש בקליק !

מדריכים בנושא דודי שמש

קולטי שמש
דודי שמש - מדריכים

קולטי שמש

דוד השמש שלכם הפסיק לחמם את המים? רוב הסיכויים שהאשמה מוטלת על קולטי השמש. קולטי שמש הם החלק בדוד השמש הממיר את אנרגיית האור (הנקלטת

מעבר למדריך »

דודי שמש לפי ערים