הדברה

הדברה

הדברה כוללת בתוכה צמצום השפעה או הריגתם של מזיקים מסוגים שונים, ובראשם חרקים. עם זאת, יכולות להיות היתקלויות לא נעימות בעליל גם עם עכברים וחיות מזיקות נוספות. כיום, אין צורך להתעסק בהסרת המזיקים מביתנו או מהגינה שלנו – בשביל זה, ישנם מדבירים.

מדביר מקצועי ומוסמך, הוא בעל אישור של משרד הבריאות. מדבירים עוברים קורסים מתאימים ומקבלים תעודה. כמו כן, מדבירים מכירים את חומרי ההדברה ושיטות ההדברה השונות, וכך יודעים להתאים לכל בעיית מזיקים את הפתרון שלה (כלומר, באילו חומרים ושיטות יש להשתמש על מנת להיפטר מן המזיק המבוקש).

באופן מסורתי, רוב חומרי ההדברה הם רעילים – דבר זה עלול להיות בעייתי, שכן הרעל עלול לפגוע גם בנו או בגינתנו. הרעל מתפרק לאט ועשוי להישאר על פני הקרקע למשך שנים רבות. עם זאת, בעשורים האחרונים פותחו שיטות הדברה חדשניות, המבוססות על חומרים ידידותיים יותר וכן שיטות של הדברה ביולוגית (למשל, שחרור בעל חיים מסוים אשר יאכל את המזיקים בלי לפגוע בגינה או בבית עצמו).

שיטות ההדברה השונות

 1. הדברה ירוקה: בהדברה בשיטה זו שמים דגש על שימוש בחומרים שאינם גורמים נזק לאיכות הסביבה. השיטה הזו שומרת על הסביבה מפני רעלים וחומרים מזהמים.
 2. הדברה אורגנית: בהדברה בשיטה זו משתמשים בחומרים אורגניים, אשר מיוצרים מצמחים בעלי ריח חזק או רעל באופן טבעי. כך, גורמים לחרקים להתרחק מהסביבה המודברת, בשימוש בחומרים טבעיים בלבד.
 3. הדברה ביולוגית: בהדברה בשיטה זו משנים את סביבה החיים של המזיק וכך גורמים להכחדתו. למשל, בקן דבורים, נהרוג את הדבורה המלכה וכך נמנע מהימצאות שאר הדבורים באיזור ההדברה.

אילו יצורים מזיקים ניתן להדביר?

 1. חרקים ביתיים – יתושים, מקקים (תיקנים, ג'וקים), נמלים.
 2. עופות – הדברת ציפורים, בעיקר יונים, אשר מהוות מפגע ציבורי בערים.
 3. עשבים שוטים – אשר צומחים במהירות כמעט על כל קרקע ומתחרים על משאביה.
 4. מכרסמים – עכברים וחולדות.

באילו מקומות ניתן לקרוא למדביר?

 • מוסדות לימוד – בתי ספר, גני ילדים, מועדוניות, אוניברסיטאות.
 • מפעלים – כמו מפעלי ייצור של מזון.
 • ארגונים שונים.
 • וכמובן – הדברה ביתית.

מלאו פרטים וקבלו
הצעת מחיר להדברה בקליק !

מדריכים בנושא הדברה

הדברה לפי ערים