שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין הזמנה

קניית דירה היא אינו עניין של מה בכך. זהו תהליך מורכב יותר משנראה לעין, שכן לא כל הנוצץ זהב – בעיקר בשוק הדיור. גם הדירה היפה ביותר יכולה להכיל בתוכה בעיות רבות, הן מבחינת תכנון והן מבחינת פגמים בתשתיות ועוד. לשם כך יגיע לעזרה שמאי המקרקעין.

מה עושה שמאי מקרקעין? מעבר למחיר הבית שבו אנו מעוניינים, ישנם מכשולים אחרים בהם אנו נתקלים כאשר אנחנו פותחים בתהליך של חיפוש דירה או בית לרכישה. שמאי המקרקעין מודיע לנו על בעיות אלו – ליקויים במבנה, בירוקרטיה של בעלות, מיסים וכו' – וכך נותן הערכה אמיתית של שווי הנכס. תפקידו הוא לסייע לנו לחסוך כסף ולמנוע עוגמות נפש בעת הקניה.

לאחר שהשמאי לומד את הדירה על כל צדדיה, הוא מוציא דו"ח מפורט, ובתוכו כל המידע שהסיק על הנכס. לדו"ח זה יש תוקף משפטי, שיכול לשמש במשא ומתן מול המוכר / רשות המיסים / גורמים נוספים.

תפקידו של שמאי מקרקעין

שמאי המקרקעין מעריך את שווי הנכס על ידי:

  • בדיקה של עסקאות שנעשו בעבר על נכסים דומים או בסביבה דומה.
  • בדיקה של סביבת הנכס והתשתיות הקיימות.
  • בדיקה הנדסית – מתי נבנה הנכס ומה מצבו הפיזי? האם יש בעיות רטיבות, סדקים וכו'?
  • בדיקה משפטית – מי הבעלים? האם הנכס משועבד? ועוד…
  • בדיקה תכנונית – מה ניתן לבנות בנכס?
  • בדיקה של מיסוי על הנכס.
  • בדיקה של היתר בנייה.

שמאי המקרקעין בודק גם מיסוי מקרקעין – כלומר, מס רכישה ומס שבח, מיסים על שינויים של הנכס ועוד. נוסף על כך, שמאי המקרקעין עוזר בלקיחת משכנתאות, חישוב פיצויים בעת ירידת ערך הדירה, וכן הערכת בוררויות (ירושה או עיזבונות) וליווי בפרויקטים שונים של בנייה (פינוי בינוי, תמ"א 38 ועוד).

למה להיעזר בשמאי מקרקעין?

שמאי מקרקעין חייב להיות מוסמך ובעל רישיון לעסוק בשמאות מקרקעין – זאת לאחר לימודים קשים ומפרכים, התמחות וכן הסמכה מטעם מועצת שמאי המקרקעין של לשכת המשפטים.

לעומת חברת בדק בית, המבצעת רק בדיקה פיזית של הנכס (בעיות רטיבות ואיטום, סדקים וכו'), שמאי המקרקעין מבצע שלל בדיקות ובחינות נוספות על מנת להעריך את שווי הבית או הדירה.

לעורך דין מקרקעין נפנה רק כאשר אנו רוצים לחתום על חוזה, לשם בדיקת החוזה. על אף שגם לו וגם לשמאי המקרקעין יש ידע בתחום החוק והמיסוי שמאפשר להם להעריך את שווי הנכס, לשמאי המקרקעין נקרא עוד בשלב ההתעניינות – על מנת לקבל הערכת שווי מקצועית.

מלאו פרטים וקבלו
הצעת מחיר לשמאי מקרקעין בקליק !

מדריכים בנושא שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין לפי ערים