שמאי רכוש

שמאי מקרקעין הזמנה

שמאי הרכוש עוסק בהערכת שווי כספי (כלומר, השומה) של רכוש, זכויות, מוניטין – או נזק שנעשה להם (למעט נכסי מקרקעין): שריפה, פריצה, אובדן רווחים וכו'. זאת על מנת לקבל ביטוח על הרכוש, לדעת מה ערכו של נכס המיועד למכירה ועוד.

השמאי מפיק דו"ח שמפרט את חוות דעתו על האירוע או הרכוש, וכן את תחום או מסגרת האומדן – בעיקרון הלקוח הוא זה שאמור לקבוע את המסגרת הזו, אך השמאי הוא בעל הידע ולכן יעשה זאת בעצמו: למשל במקרה של רהיט שנפגע עקב שריפה – האם לכלול הובלה של הרכוש ומע"מ? האם להתייחס לסיבות הפגמים ולתארן? האם להפחית מערכו של הרכוש מכיוון שמדובר ב"שיפור מצב"? – את כל אלו קובע השמאי.

איך בוחרים שמאי?

ישנם כמה דברים שכדאי לבדוק לפני שמזמינים שמאי רכוש סתם כך:

 • האם יש לו תעודה המעידה כי למד את מקצוע השמאות? כדאי שהשמאי יהיה בעל תואר אקדמי, כזה שעשה מגוון השתלמויות, בעל מאגרי מידע רלוונטיים ומינויים על עיתונים מקצועיים בתחום.
 • האם הוא חבר באיגוד שמאי הביטוח? האיגוד פועל על מנת לעגן את מקצוע השמאות בחוק, וכן להעניק השתלמויות וידע מקצועי ועוד.
 • האם הניסיון שלו רב? השמאי צריך לכתוב את דעתו כך שתהא מנומקת ותישמע סבירה – הן למומחים בתחום והן לאדם הפשוט. הניסיון הוא זה שמצביע על יכולתו של השמאי לעשות זאת.
 • האם הוא מומחה בתחומו? על השמאי להתמחות בפרקטיקה אחת לפחות, כגון נדל"ן או הנדסה, על מנת להתחיל לעבוד במקצועו בשטח.

מתי נזמין שמאי רכוש?

 1. ביטוח: שמאי הרכוש יכול לסייע לנו להשיג את התשלום מחברת הביטוח וכן להשיג פיצויים במקרים שאינם מבוטחים לכאורה (למשל: מטען כבד שנפל מרכב אחד על אחר).
 2. בית משפט: חוות דעת של שמאי בתביעות על נזק שנעשה לרכוש בין אדם לאחר, וכן בתביעות רכוש מורכבות יותר הכוללות עסק בעל מוניטין, רכוש מקרקעין, יצירות אומנות או פרטי יוקרה ורכבים.
 3. פירוק או איחוד של נכסי חברות או נישואין: השמאי מסייע לחשב את ערך הנכסים והרכוש, וכך מונע סיבוכים עם רשויות המיסים ובין הנוגעים בדבר.
 4. תיעוד מצב הרכוש: פרדס לפני קטיף, אדם הרוכש יצירת אומנות וכו'.
 5. נזק סמוי: השמאי בוחן מקרים בהם, למשל, בעל חיים מייצר פחות תפוקה עקב תזונה לקויה.
 6. קביעת ערך מוניטין: מעבר לשווי הנכס עצמו והתכולה שבו – כמה העסק מושך לקוחות, מהו שווי המותג?
 7. בוררויות עסקיות: הערכת שוויו של עסק חי ופעיל, הערכת השווי של מחזור כספי משתנה וכו'.

מלאו פרטים וקבלו
הצעת מחיר לשמאי רכוש בקליק !

מדריכים בנושא שמאי רכוש

שמאי רכוש לפי ערים