קולטי שמש

קולטי שמש
 

דוד השמש שלכם הפסיק לחמם את המים? רוב הסיכויים שהאשמה מוטלת על קולטי השמש.

קולטי שמש הם החלק בדוד השמש הממיר את אנרגיית האור (הנקלטת מהשמש) לחום, אשר משמש לחימום המים בדוד. הקולטים בנויים בצורה מלבנית בדרך כלל, ובצבע שחור – על מנת לקלוט כמות מירבית של אור השמש. בתוך המלבן ישנו צינור (עשוי נחושת או ברזל) המכסה את רוב שטח קולט השמש. הקולטים מוצבים כך שיקלטו כמות מקסימלית של אור מהשמש (בישראל, מדובר בפנייה דרומה וב-27 מעלות ממשטח אופקי).

המים בצינור, בסופו של דבר, מתחממים ישירות מאור השמש, אך גם מהחום שפולט המלבן השחור במגע עם המים, וכן מהאוויר החם הנוגע בצינור. מקולטי השמש, המים עולים במעלה הצינור לתוך הדוד, שם הם נאגרים. כך, כל המים בדוד מתחממים עם הזמן.

התאמה של קולטי השמש לדוד השמש

דוד שמש שעובד היטב תלוי בשלושה דברים: הרגלי צריכת המים של הדיירים, גודל הדוד ותפוקת קולטי השמש. ניתן לחשב את תפוקת קולטי השמש ליום (כלומר, כמה חום נקלט על ידי המים בצינורות), אך חישוב זה הוא ארוך ומסובך.

למזלנו, ישנה טבלה של משרד התשתיות שמתאימה בין נפח הדוד לתפוקה של קולטי השמש, למספר הנפשות בבית. למשל: למשפחה של 4 עד 6 נפשות, יש להתקין דוד שנפחו 150 ליטרים, ותפוקת הקולטים היא 6000 קילו קלוריות.

כמה קולטי שמש צריך? אחד או שניים? בעיקרון, אם הדוד גדול יותר, יש צורך להתאים לו קולט גדול יותר. עם זאת, ברוב הפעמים ישנו צורך בשני קולטי שמש על מנת לספק את התפוקה הרצויה לדוד השמש.

מה קובע את התפוקה של קולטי השמש? הגודל – קטן, בינוני או גדול. אך הגודל אינו הפקטור היחיד שמשפיע על התפוקה, אלא גם הצנרת וממה היא עשויה – ברזל או נחושת. הנחושת מתחממת מהר יותר מהברזל ולכן תפוקתה גדולה יותר. עם זאת, הברזל עמיד יותר – לכן, לעיתים נצטרך שני קולטי שמש מברזל, אך הם יחזיקו ליותר זמן.

כמה זמן מחזיק קולט שמש? יש לבצע שטיפת של קולטי השמש אחת לשנתיים, על ידי בעל מקצוע. כך, הקולט יכול להחזיק 10 עד 14 שנים. עם זאת, ייתכנו כמובן תקלות לא צפויות עקב מזג אוויר קיצוני במיוחד, מה שיעורר צורך בהזמנת איש מקצוע לשם תיקון קולטי השמש.

מלאו פרטים וקבלו
הצעת מחיר בקליק !